Dlaczego mieszkania na wynajem są popularne?

Celem inwestowania w nieruchomości pod wynajem jest uzyskanie regularnej, comiesięcznej przewidywalnej gotówki.

Jeśli odziedziczyłeś mieszkanie po dziadkach, kupiłeś za gotówkę – strumień pasywnej gotówki płynie od momentu pierwszego najmu. Jeśli kupiłeś mieszkanie na kredyt, strumień ten płynie przez pierwsze lata do banku na spłatę rat i odsetek bankowych a dopiero po całkowitej spłacie, w pełni będzie zasilał twój budżet domowy. A co najważniejsze później ta nieruchomość będzie służyć Tobie i całej twojej rodzinie.

Kolejna zaletą jest fakt, że cena nieruchomości rośnie w dłuższym okresie czasu. Oczywiście zdarzają się okresy np. w latach 2008-2010, gdy ceny rynkowe uległy zostały skorygowane w dół. Było to wynikiem: zawyżenia ponad normę cen rynkowych przez działania niektórych osób, które tanio kupiły a chciały bardzo drogo sprzedać; polityką banków udzielających kredytów hipotecznych; oraz normalnie, rynkowo działającego systemu podaży i popytu.

Charakterystyczne dla rynku nieruchomości w czasie ostatniego kryzysu było, że o ile kursy akcji spółek giełdowych spadły nawet o 60% to ceny mieszkań spadły tylko o 15-20%. Dlaczego? Są stabilniejsze.  Trudniej jest rynkiem nieruchomości manipulować spekulacyjnie.

Z czego wynika fakt wzrostu rynkowych cen nieruchomości ?
A z tego co w ekonomii nazywamy wartością odtworzeniową. Mieszkania w np. Warszawie w kamienicach, mimo ze zostały wybudowane 100-200 lat temu za równowartość dzisiejszych groszy są dzisiaj warte 8-12 tysięcy za metr, gdyż tyle by kosztowało wybudowanie mieszkań w podobnej lokalizacji. Ponieważ mamy inflacje to koszt zbudowania mieszkania będzie wzrastał. Rośnie wartość ziemi, rośnie koszt robocizny, materiałów budowlanych.
W ślad za wzrostem cen nowych mieszkań, drożeją też istniejące.

Oczywiście nie chodzi o to aby sprzedawać mieszkanie,

celem inwestowania w nieruchomości pod wynajem jest uzyskanie regularnej, comiesięcznej przewidywalnej gotówki

to twoje aktywo przybliżające ciebie do niezależności finansowej. Wzrost wartości spowoduje, że będziesz mógł zrefinansować swój kredyt hipoteczny – wartość zabezpieczenia kredytu stanie się wiele wyższa niż wartość pozostającego do spłaty kredytu.

Dlaczego mieszkania na wynajem są popularne?

Jakie są inne zalety 🙂

Możesz poszukać i kupić nieruchomości poniżej jej bieżącej, średniej wartości rynkowej

Masz większy wpływ na wartość twojej inwestycji: możesz dokonać napraw, wyremontować, podnosząc wartość mieszkania.

Możesz kupić mieszkanie korzystając z kredytu hipotecznego. Banki łatwiej udzielają takich kredytów, zwłaszcza pod najem.

Ryzyko całkowitej utraty zainwestowanego kapitału w nieruchomość jest niewielkie, zawsze możesz się ubezpieczyć.

Dołącz

Share this post with your friends!